Třicet dnů naprosté paranoie: Zapíše se Euro do historie černým písmem?

MAGAZÍN - Euro 2016 autor: Petr Widenka

Pro fotbalové fanoušky to bude sportovní svátek, pro francouzské úřady zase výlet králičí norou do říše naprosté paranoie, kde může být nepřítelem každý, a zároveň nikdo. Počínaje pátkem začnou do země proudit davy fotbalových příznivců a najít mezi nimi potenciální hrozbu bude stejně složité, jako hledat jehlu v kupce sena.

Francouzští policisté během cvičení před stadionem v Lyonu

Francouzští policisté během cvičení před stadionem v Lyonu , zdroj: Profimedia

Již v pátek večer bude na Stade de France odehráno zahajovací utkání celého šampionátu mezi domácí reprezentací a výběrem Rumunska. Mistrovství Evropy bude probíhat až do 10. července a za tu dobu by podle odhadů mohly do Francie zavítat až čtyři miliony fotbalových fanoušků ze všech koutů Evropy. Přesněji do devítky měst, které budou hostit kompletní sadu 51 utkání.

"Z hlediska přípravy jsme udělali vše, co jsme udělat mohli. Mobilizovali jsme policii, četnictvo i vojáky, prošli jsme si všechny možné i nemožné scénáře. Ale abych byl zcela upřímný, moc mě to neuklidňuje," řekl v rozhovoru pro agenturu AFP expert na boj proti terorismu, který si přál zůstat v anonymitě.

Mrtví brouci se probouzejí

Evropský šampionát bude strážit přes 90 tisíc příslušníků bezpečnostních sil, včetně deseti tisíců vojáků, z nichž někteří byli povoláni do zbraně už po listopadových teroristických útocích v ulicích Paříže, kterým padlo za oběť 130 lidí.

Za poslední dva měsíce si členové obranných sborů prošli více než 30 verzemi simulovaných útoků, které kalkulovaly třeba se sebevražednými atentáty nebo použitím chemických a biologických zbraní.

"Tato hrozba nás bohužel bude provázet ještě dlouho poté, co skončí mistrovství Evropy. Našim úkolem je udělat vše pro to, aby Euro proběhlo bez problémů," prohlásil francouzský prezident Francois Hollande.

S problematikou extrémistů, kteří se do Evropy dostávají pomocí falešných průkazů, popřípadě využili k příchodu na starý kontinent současnou migrační krizi, si však neví rady ani Francie, ani celá Evropská unie. "Skutečnou hrozbou jsou teroristé, kteří už pronikli do Evropy. Dorazili třeba do Německa, kde zatím v klidu vyčkávají na svoji příležitosti," upozornil expert.

Útoky v Iráku jako předehra?

Události z poslední doby navíc k optimismu příliš nevybízejí. V polovině května bylo v jednom podniku v iráckém městě Balad zabito šestnáct fanoušků fotbalového klubu Real Madrid. Mnozí tento akt násilí považují za jasný vzkaz ze strany Islámského státu.

"Islámský stát určitě připravuje další útoky a je nad slunce jasné, že Francie je jedním z možných cílů," prohlásil nedávno ředitel francouzské zpravodajské služby DGSI Patrick Calvar během zasedání parlamentu.

K největším kritikům zajištění bezpečnosti během Eura patří předseda opoziční pravicové strany Les Républicains a bývalý prezident země Nikolas Sarkozy, jemuž leží v žaludku především tzv. fan zóny, které považuje za velmi snadný cíl a nejraději by je úplně zrušil.

Podobný názor sdílí i jeho stranický kolega a někdejší policejní prezident Frédéric Péchenard, podle kterého se tato místa mohou v mžiku proměnit v dějiště odporného masakru.

Francouzská vláda se však zón pro fanoušky vzdát nechce. Argumentuje hlavně tím, že je snazší ochránit fotbalové příznivce seskupené na jednom místě, než kdyby se rozutekli po celém městě.

Vezmeme to oklikou

Největší obavy však vzbuzuj představa, že teroristé budou prostě ignorovat těžce opevněné stadiony nebo fan zóny, a místo toho udeří tam, kde to nikdo nečeká. Události z Paříže nebo Bruselu ostatně ukázaly, že extrémisté mohou zaútočit kdykoliv a kdekoliv, a že i v malém počtu jsou schopni rozpoutat jatka.

"Není nic jednoduššího než zorganizovat takovou akci. Když zabezpečíte tisíc cílů, nepřítel prostě udeří na ten tisící prvý," varuje Pascal Boniface z Institutu pro mezinárodní a strategické vztahy (IRIS).

Letošní mistrovství Evropy bude jednou z nejnebezpečnějších sportovních událostí v dějinách. A pokud se něco semele, může být i tou nejkratší. "Pakliže se naplní naše nejhorší obavy a teroristé udeří, bude s celým Eurem amen. Kdo by se taky chtěl dívat na fotbal, když opodál pohřbívají mrtvé?" zakončil pochmurně expert pro boj s terorismem.

Tagy: Francie policie terorismus armáda Islámský stát Euro 2016 zabezpečení četníci

Zdroje: The Guardian,Vlastní,Indian Express