10 stadionů pro Euro. Češi začnou na ragbyovém kolbišti

- Euro 2016 autor: knp

Francie se obecně chlubí skvělými stadiony, vždyť teprve před 18 lety hostila mistrovství světa. Přesto některé dostaly před šampionátem svěží háv. Čeští fotbalisté se však do těch nejnovějších chrámů během zápasů ve skupině nepodívají, jejich jevištěm se stane postupně nejmenší, nejstarší (původně) a nejkurióznější stadion z 10, na nichž se bude o evropský titul bojovat. Kde se bude hrát?

Stadiony pro ME 2016

Stadiony pro ME 2016 , zdroj: internet

STADE DE FRANCE

Město: St. Denis

Kapacita pro ME: 80.000

Uvedení do provozu: 1998

Domácí tým: reprezentace Francie

Zápasy: 7 (4 v základní skupině, osmifinále, čtvrtfinále, finále)

Zajímavost: národní stadion, jejž nevyužívá žádný klub, je 5. největším v Evropě. Postaven byl kvůli světovému šampionátu v roce 1998, neboť Francie v té době neměla žádný stánek s kapacitou nad 45 000 míst, pro přidělení MS byl však potřeba na finále stadion, který pojme alespoň 70 000 fanoušků. Postaven byl ani ne za 2,5 roku! Loni se stal při přípravném duelu Francie s Německem objektem teroristického útoku.

  Stade de France zdroj: internet STADE VÉLODROME

Město: Marseille

Kapacita pro ME: 67.000

Uvedení do provozu: 1937 (po rekonstrukci 2014)

Domácí tým: Olympique Marseille

Zápasy: 6 (4 v základní skupině, čtvrtfinále, semifinále)

Zajímavost: na minulém mistrovství Evropy pořádaném Francií v roce 1984 to byl ještě největší stadion v zemi, i po postavení St. Denis si ovšem pořád udržuje výsadní postavení. Také díky tomu, že na žádném větším kolbišti se v zemi liga nehraje. Ale i pro své typické a jinde nezvyklé zakulacené tribuny, jež vznikly při přestavbě pro MS v roce 1998.

  Stade Vélodrome zdroj: internet

STADE DE LYON

Město: Lyon

Kapacita pro ME: 59.000

Uvedení do provozu: 2016

Domácí tým: Olympique Lyon

Zápasy: 6 (4 v základní skupině, osmifinále, semifinále)

Zajímavost: nejdražší ze všech arén pro šampionát nahradil původní Stade de Gerland, Stavba spolkla 600 milionů eur (zhruba 15,6 miliard korun) a vinou téměř 2letého zpoždění se otevřela teprve letos v lednu. Její součástí je i 105 lóží či 6000 VIP sedadel.

  Stade de Lyon zdroj: internet

STADE PIERRE MAUROY

Město: Lille

Kapacita pro ME: 50.000

Uvedení do provozu: 2012

Domácí tým: OSC Lille

Zápasy: 6 (4 v základní skupině, osmifinále, čtvrtfinále)

Zajímavost: poměrněnedávno postavený stadion se může díky 3úrovňové zatahovací střeše za půl hodiny přeměnit v krytou halu. A když připočtete jeho neutrální, nevýrazné zbarvení, připomíná spíš chladný bunkr. Hrálo se tu už finále Davisova poháru, koncertovala zde Rihanna, ale první mezistátní fotbalový zápas se tu odehraje až při Euru.

  Stade Pierre Mauroy zdroj: internet

PARK PRINCŮ

Město: Paříž

Kapacita pro ME: 45.000

Uvedení do provozu: 1972 (po rekonstrukci 2015)

Domácí tým: Paris St. Germain

Zápasy: 5 (4 v základní skupině, osmifinále)

Zajímavost: domov francouzských šampionů z minulých 4 let, byl dlouho veleben za avantgardní design a získal řadu architektonických ocenění. Katarští majitelé PSG přesto vážně uvažují o jeho přestavbě či alespoň zásadnímu rozšíření. Kvůli časové tísni k tomu však dojde až po turnaji.

  Parc des Princes zdroj: internet

STADE DE BORDEAUX

Město: Bordeaux

Kapacita pro ME: 42.000

Uvedení do provozu: 2015

Domácí tým: Girondins Bordeaux

Zápasy: 5 (4 v základní skupině, čtvrtfinále)

Zajímavost: od svého loňského otevření v květnu a uzavření smlouvy s pojišťovnou Matmut nese jméno Matmut Atlantique, pro šampionát musí užívat ekonomicky neutrální název. Navrhla jej renomovaní architektonická kancelář, která stojí třeba za výstavbou Tate Gallery v Londýně či stadionu Ptačí hnízdo pro olympiádu v Pekingu.

  Stade de Bordeaux zdroj: internet

STADE BOLLAERT-DELELIS

Město: Lens

Kapacita pro ME: 35.000

Uvedení do provozu: 1933 (po rekonstrukci 2015)

Domácí tým: Racing Lens

Zápasy: 4 (3 v základní skupině, osmifinále)

Zajímavost: se svou běžnou kapacitou 41 000 míst pojme o 4000 lidí víc, než jich bydlí v samotném Lens. V 80. letech byl dokonce ještě o 10 000 sedaček bohatší a nakrátko také největší v zemi. Původní pojmenování po Félixi Bollaertovi se změnilo v roce 2012 po úmrtí dlouholetého starosty města Andrého Delelise. Češi tu zakončí skupinu utkáním s Tureckem.

  Stade Bollaert-Delelis zdroj: internet

STADE DE NICE

Město: Nice

Kapacita pro ME: 35.000

Uvedení do provozu: 2013

Domácí tým: OGC Nice

Zápasy: 4 (3 v základní skupině, osmifinále)

Zajímavost: tenhlestadion určitě stojí za to vidět v noci, díky svému konceptu ekologické šetrnosti je jeho skelet se 4000 solárními panely téměř průhledný, což spolu s modrým osvětlením a střechou ve tvaru vlnovky připomíná, že město je vyhledávané především kvůli nádhernému azurovému pobřeží.

  Stade de Nice zdroj: internet

STADE GEOFFROY GUICHARD

Město: St. Étienne

Kapacita pro ME: 42.000

Uvedení do provozu: 1931 (po rekonstrukci 2014)

Domácí tým: AS St. Étienne

Zápasy: 4 (3 v základní skupině, osmifinále)

Zajímavost: nejstaršíze všech 10 stadionů byl otevřen už v roce 1931, tehdy se nad ním ještě občas vznášel dým z přilehlých oceláren. Nese jméno zakladatele klubu AS St. Etienne, na jehož pozemku vyrostl. Pro turnaj byly tribuny přestavěny a během 5 let se kapacita zvýšila o 6000 míst. Češi zde sehrají svůj 2. duel s Chorvatskem.

  Stade Geoffroy Guichard zdroj: internet

STADIUM DE TOULOUSE

Město: Toulouse

Kapacita pro ME: 33.000

Uvedení do provozu: 1937 (po rekonstrukci 2016)

Domácí tým: FC Toulouse

Zápasy: 4 (3 v základní skupině, osmifinále)

Zajímavost: nejmenšístánek turnaje byl původně vybudován pro fotbalové mistrovství světa 1938, zdomácnělo na něm však i ragby. Na stadionu, na němž do turnaje vstoupí duelem se Španělskem čeští fotbalisté, se díky místnímu celku pravidelně hraje ragbyová Liga mistrů.

Stadium de Toulouse zdroj: internet

Tagy: Euro 2016 Kde se hraje

Zdroje: Vlastní