historie bleskovek

• 11. 7. 16:50
    Portugalce den po triumfu na ME přivítaly v Lisabonu desetitisíce fanoušků. Svěřenci Fernanda Santose se po příletu z Francie setkali s prezidentem Marcelem Rebelem de Sousou a za historicky první trofej z velkého turnaje od něj dostali vyznamenání.
  • 11. 7. 11:05
    Nejlepším mladým hráčem ME byl zvolen Renato Sanches z vítězného týmu Portugalska. Pozorovatelé UEFA, mezi nimiž je i bývalý trenér Manchesteru United Alex Ferguson, upřednostnili 18letého záložníka, novou posilu Bayernu Mnichov, před Francouzem Kingsleym Comanem a dalším Portugalcem Raphaëlem Guerreirem.
  • 10. 7. 23:36
    Portugalci poprvé v historii získali titul mistrů Evropy. O jejich vítězství ve finále nad domácí Francií rozhodlo až prodloužení, v němž vstřelil ve 109. minutě jediný gól zápasu střídající Éder. Vítězové se museli obejít většinu zápasu bez Ronalda, jenž musel ve 25. minutě střídat kvůli zranění kolene.
  • 10. 7. 15:11
    Euro má další oběť: 62letý muž podlehl v nemocnici zraněním hlavy, která utrpěl ve čtvrtek při cizí šarvátce nedaleko fanouškovské zóny ve francouzském Belfortu po přenosu semifinále mezi domácím týmem a Německem. Podle informací policie ho zasáhl železný stůl, který při potyčce s jinými lidmi hodil 21letý mladík. Tomu nyní hrozí obvinění ze zabití.
  • 9. 7. 13:52
    S týmem Portugalska, který se chystá na zítřejší finále mistrovství Evropy, dnes bez omezení trénoval i obránce Pepe. Stoper Realu Madrid, jenž chyběl v semifinále proti Walesu, tak podle všeho stihl vyléčit zraněný stehenní sval a mohl by nastoupit do utkání o titul proti Francii.
  • 8. 7. 10:32
    Nedělní finále ME mezi domácí Francií a Portugalskem bude řídit 41letý anglický rozhodčí Mark Clattenburg. Zakončí tak vydařenou sezonu, ve které odpískal také finále Ligy mistrů a Anglického poháru.
  • 7. 7. 22:55
    Finále ME si s Portugalskem v neděli zahraje domácí Francie. Ta v bitvě o zápas o zlato zdolala Německo 2:0, když obě branky vstřelil Antoine Griezmann. Poprvé se trefil na konci 1. poločasu z penalty, podruhé využil v 72. minutě chyby německé obrany.
  • 6. 7. 23:02
    Prvními finalisty mistrovství Evropy jsou Portugalci. V semifinále v Lyonu porazili nováčka z Walesu 2:0 díky gólům Cristiana Ronalda a Naniho z 50. a 53. minuty. O zlato si zahrají v neděli s postupujícím ze zítřejšího semifinále Německo – Francie.
  • 5. 7. 16:54
    Portugalský útočník Nani přestoupil den před semifinále ME proti Walesu do Valencie. Španělskou ligu tak vymění za tureckou, kde odehrál sezonu za Fenerbahce Istanbul. Ten za něj podle médií obdrží 8,5 milionu eur (230 milionů korun). Předtím sbíral Nani úspěchy se Sportingem Lisabon a hlavně s Manchesterem United.
  • 5. 7. 12:37
    Portugalský fotbalový svaz zaplatí za neukázněného fanouška svého týmu 5000 eur (135 000 korun). Muž vběhl ve čtvrtek v Marseille na trávník během prodloužení čtvrtfinále ME s Polskem. Předchozí incident s divákem na hřišti, který si dělal selfie s největší hvězdou celého Eura Cristianem Ronaldem po utkání s Rakouskem ve skupině, zůstal bez disciplinárních následků.
  • 4. 7. 14:01
    Krátce po čtvrtfinálovém utkání Francie s Islandem (5:2) v neděli večer byl na ulici v Paříži napaden a vážně zraněn 25letý britský fanoušek Islandu. Pachatel, kterého krátce po činu zatkla policie, z dosud nejasných důvodů bodl oběť několikrát do břicha.
  • 4. 7. 13:08
    Němcům bude ve čtvrtečním semifinále ME proti domácí Francii chybět i střední záložník Sami Khedira. V sobotním dramatickém souboji s Italy si poranil tříslo. Na marodce se Khedira přidá k útočníkovi Mariu Gómezovi, kvůli trestu za karty oslabí mistry světa i stoper Mats Hummels.
  • 3. 7. 22:51
    Kvarteto semifinalistů mistrovství Evropy doplnili domácí Francouzi. Na Stade de France rozstříleli překvapení turnaje z Islandu 5:2, když po 1. poločasu vedli 4:0. Ve čtvrtek si o finále zahrají s Němci.
  • 3. 7. 18:38
    Němcům bude ve zbytku ME chybět útočník Mario Gómez. Autor 2 branek na turnaji má natržený stehenní sval. Start ve čtvrtečním semifinále je ohrožen také u záložníků Samiho Khediry a Bastiana Schweinsteigera. Všichni 3 se zranili ve včerejším vítězném čtvrtfinále s Itálií.
  • 3. 7. 18:03
    Rumuny povede zahraniční trenér. Svaz hodlá oznámit jméno nástupce Anghela Iordanesca, který skončil po vyřazení v základní skupině ME, příští týden. Podle médií jsou favority Němci Armin Veh a Ralph Rangnick. Předseda svazu Razvan Burleanu se před rozhodnutím angažovat cizince radil se šéfy národních federací ragby a házené, kteří už k tomuto kroku sáhli. Fotbalisty naposledy vedl zahraniční kouč na MS v roce 1934, a to Rakušan Josef Uridil.
  • 3. 7. 15:18
    Němci se nejspíš budou muset ve zbytku ME obejít bez záložníka Samiho Khediry. Ten si včera ve vítězném čtvrtfinále s Itálií natrhl sval v levém stehnu, když se zranil po střetu se spoluhráčem z Juventusu Giorgiem Chiellinim a už po čtvrthodině ho na hřišti musel nahradit Bastian Schweinsteiger. Němcům už určitě bude v semifinále chybět stoper Mats Hummels, kterého čeká 1zápasový trest za 2 žluté karty.
  • 3. 7. 15:07
    Při čtvrtfinále ME mezi Německem a Itálií došlo ve fanouškovské zóně v Paříži k potyčkám mezi britskými příznivci. Jeden z nich skončil v nemocnici, ale už dnes by měl být propuštěn. Několik dalších lidí utrpělo menší zranění. Šlo o 1. incident od úvodu šampionátu, který poznamenaly rozsáhlé výtržnosti ruských a anglických příznivců. Zadrženo tehdy bylo přes 40 ruských fanoušků, 3 byli odsouzeni k ročnímu až 2letému vězení.
  • 2. 7. 23:49
    Duel německých úřadujících mistrů světa s obhájci evropského stříbra z Itálie rozhodly ve čtvrtfinále ME ve Francii penalty. Úspěšnější v nich byli po 120 minutách, které skončily 1:1, Němci. V 9. sérii selhal Matteo Darmian.
  • 1. 7. 22:52
    Dalšími semifinalisty ME ve Francii jsou Velšané. Ti překvapivě zdolali 3:1 favorizovanou Belgii, když prohrávali po parádní Nainggolanově trefě. Ještě do přestávky však vyrovnal hlavou kapitán Williams a ve 2. půli dokonali obrat Robson-Kanu a Vokes. O finále si Wales zahraje ve středu s Portugalskem.
  • 1. 7. 0:01
    Portugalci jsou prvními semifinalisty ME. Ve čtvrtfinále v Marseille vyhráli nad Polskem 5:3 na penalty, když v rozstřelu jako jediný selhal Jakub Blaszczykowski. Po 90 minutách i prodloužení skončil zápas nerozhodně 1:1. Skóre už ve 2. minutě otevřel Robert Lewandowski, ve 33. minutě vyrovnal mladík Renato Sanchez.
  • 30. 6. 23:34
    Trenér Vicente del Bosque už nebude pokračovat u fotbalistů Španělska, které v roce 2010 dovedl k triumfu na mistrovství světa a o 2 roky později i na evropském šampionátu. Očekávanou informaci dnes 65letý kouč potvrdil 3 dny po osmifinálovém vyřazení ze šampionátu ve Francii.
  • 29. 6. 10:03
    Kapitán rakouských fotbalistů Christian Fuchs ukončil po ME reprezentační kariéru. Třicetiletý obránce anglického mistra Leicesteru týden po vyřazení z turnaje oznámil, že porážka 1:2 od Islandu v základní skupině Eura byla jeho posledním zápasem v národním dresu.
  • 27. 6. 23:32
    Trenér anglické reprezentace Roy Hodgson po nečekané prohře 1:2 v osmifinále ME s Islandem odstoupil z funkce. Své rozhodnutí oznámil 68letý kouč na tiskové konferenci po dnešním utkání v Nice.
  • 27. 6. 23:10
    Dvojice pro čtvrtfinále ME: Polsko – Portugalsko, Wales – Belgie, Německo – Itálie, Francie – Island.
  • 27. 6. 22:52
    Islanďané se postarali o největší překvapení tohoto evropského šampionátu. V osmifinále turnaje ve Francii zdolali Anglii 2:1, nesrazila je ani brzká branka z penalty. Naopak do 20. minuty zápasu 2 trefami skóre otočili a v dalším kole narazí na domácí Francii.
  • 27. 6. 19:57
    Španělé titul mistrů Evropy neobhájí. V osmifinále kontinentálního šampionátu ve Francii podlehli Italům 0:2 a po 8 letech uvolnili evropský trůn. Vítězové, o jejichž branky se postarali ve 33. minutě Chiellini a v nastavení Pellé, se v dalším kole střetnou s Němci.
  • 27. 6. 16:35
    Trenér Anghel Iordanescu skončil na lavičce Rumunska. Tamní fotbalová federace se se 66letým koučem dohodla na ukončení spolupráce krátce po vyřazení v základní skupině ME ve Francii. Rumuni získali na turnaji jediný bod za remízu se Švýcarskem, s Francií i Albánií prohráli.
  • 27. 6. 7:38
    Po osmifinálovém vyřazení z ME ukončil 34letý kapitán Chorvatů Darijo Srna reprezentační kariéru. Rekordman se 134 starty v národním týmu se rozloučil po sobotní porážce 0:1 v prodloužení s Portugalskem. Obránce Šachtaru Doněck přispěl k postupu týmu z 1. místa ve skupině před Španělskem, třebaže na šampionátu prožil těžké chvíle. Z turnaje odjel na otcův pohřeb a do Francie se vrátil krátce před zápasem s českou reprezentací.
  • 26. 6. 22:57
    Belgičané dosáhli nejvyšší výhry tohoto evropského šampionátu, když v osmifinále rozstříleli Maďarsko 4:0. Skóre otevřel v 10. minutě stoper Toby Alderweireld, v závěru pojistili vítězství Michy Batshuayi, Eden Hazard a Yannick Ferreira-Carrasco.
  • 26. 6. 20:03
    Mezi nejlepšími 8 jsou na Euru také Němci. Úřadující mistři světa postoupili po výhře nad Slovenskem 3:0, když soupeře prakticky k ničemu nepustili. K vítězství je nasměroval ranou z dálky už v 8. minutě Jerome Boateng.
  • 26. 6. 17:01
    Domácí Francie je dalším čtvrtfinalistou ME. V boji o postup porazila Irsko 2:1, přestože už po 2 minutách prohrávala po penaltě Robbieho Bradyho. Ve 2. půli ale skóre otočil 2 góly během 3 minut Antoine Griezmann, na kterém se navíc v 66. minutě vyfauloval Shane Duffy. Pro Francii to bylo první vítězství v play off ME od roku 2000, kdy získala titul. Nyní ji čeká vítěz duelu mezi Anglií a Islandem.
  • 25. 6. 23:47
    První čtvrtfinálovou dvojici ME ve Francii vytvořili fotbalisté Polska a Portugalska. Ti gólem Ricarda Quaresmy ze 117. minuty porazili v prodloužení vítěze „české“ skupiny Chorvatsko 1:0.
  • 25. 6. 19:53
    Ostrovní derby v osmifinále ME vyhráli Velšané. Duel, v němž však překvapivě bylo lepší Severní Irsko, rozhodl v 75. minutě vlastní gól obránce Garetha McAuleyho, jenž si srazil do branky prudký Baleův centr ze strany.
  • 25. 6. 17:45
    Prvními čtvrtfinalisty ME ve Francii jsou Poláci. Ti dnes vyřadili po téměř 3hodinovém vyrovnaném boji Švýcary, když o vítězi musely rozhodnout až penalty. V normální hrací době skončil duel 1:1, prodloužení rozuzlení nepřineslo.
  • 24. 6. 22:10
    Letošní vítězové mistrovství Evropy a Copy América by se mohli utkat v exhibičním utkání. Navrhli to zástupci jihoamerické konfederace Conmebol s tím, že už oslovili své protějšky z UEFA. Zápas by se mohl odehrát v USA či Francii, kde oba šampionáty momentálně probíhají.
  • 22. 6. 23:09
    Osmifinálové dvojice ME ve Francii: Švýcarsko – Polsko, Wales – Severní Irsko, Chorvatsko – Portugalsko, Francie – Irsko, Německo – Slovensko, Maďarsko – Belgie, Itálie – Španělsko, Anglie – Island.
  • 22. 6. 23:02
    Irové na poslední chvíli vybojovali postup do osmifinále ME ve Francii. Už jistému vítězi skupiny E Itálii vstřelili v 85. minutě gól na 1:0 a jdou dál ze 3. místa. Před nimi skončila Belgie, jež porazila stejným výsledkem Švédsko, v jehož dresu tak smutně ukončil kariéru v národním týmu Zlatan Ibrahimovic.
  • 22. 6. 20:03
    Ze skupiny F postoupily do osmifinále ME ve Francii týmy Maďarska, Islandu a Portugalska. V nejdramatičtější dvojici zápasů posledního kola základního programu turnaje remizovali Maďaři s Portugalskem 3:3, když Ronaldo a spol. 3x prohrávali, ale pokaždé dokázali vyrovnat. V souběžně hraném duelu zdolal Island gólem v nastavení Rakousko 2:1.
  • 22. 6. 19:07
    Portugalec Cristiano Ronaldo dokázal jako 1. hráč v historii skórovat na 4 evropských šampionátech. Dnes dal ve 2. poločase Maďarsku 2 góly, od roku 2004 jich nastřádal celkem 8 a v historické tabulce střelců turnaje už je před ním jen vedoucí Francouz Michel Platini s 9 góly.
  • 22. 6. 18:12
    Vyřazení ve skupině ME ve Francii vyneslo české reprezentaci 8,5 milionu eur (zhruba 230 milionů korun). Z toho 8 milionů výběru trenéra Pavla Vrby zajistila samotná kvalifikace na šampionát, další půlmilion dostal za jediný bod získaný po remíze s Chorvatskem. Jde o 3,5 milionu eur méně, než tým vydělal postupem do čtvrtfinále na předchozím Euru v Polsku a na Ukrajině.