Úžasný comeback z 0:2! Češi vyrovnali Chorvatům 2 góly v posledních 15 minutách!

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 17. 6. 2016 21:24) - Euro 2016 autor: knp

Reprezentace vydolovala na fotbalovém mistrovství Evropy z duelu Chorvatskem bod po průběhu zápasu, po němž to už asi nemohl čekat ani největší optimista. Po 75 minutách ustrašeného výkonu plného chyb prohrávali Češi 0:2, Vrbovu týmu však pomohlo dvojité střídání, na druhé straně odchod pochroumaného Modriče a 2 trefy v závěrečných minutách. Postarali se o ně náhradníci Milan Škoda a Tomáš Necid.

Česká euforie po gólu na 2:2: zleva Milan Škoda, Ladislav Krejčí a Tomáš Necid

Česká euforie po gólu na 2:2: zleva Milan Škoda, Ladislav Krejčí a Tomáš Necid , zdroj: Profimedia

Český tým od začátku utkání uvízl pod tlakem, soupeři však zprvu pokaždé chyběl kousek k tomu, aby zakončil nebezpečně. I když měl řadu náznaků šancí. Rosický a spol. se sice snažili podle slibu útočit víc než proti Španělům, ale v úvodních 20 minutách získali jen pár standardních situací, které k ničemu nevedly.

Naopak na druhé straně nedosáhl Čech na přetažený centr a měl štěstí, že kanonýr Mandžukič trefil z úhlu místo odkryté branky jeho. Převaha soupeře pak vedla jen k několika rohům (celkem jich Chorvaté měli během první půlhodiny 7), které česká obrana odvrátila. Tým v bílých dresech brzdily nepřesnosti v rozehrávce jak v obraně, tak i na útočné polovině.

Soupeř tak jasně vládl držení míče (63%:37%), i ve střelách. Tu 10. ještě Rakitičovi chytil Čech, ale pak Plašil ztratil na půlce míč a Perišič z brejku nekompromisně trestal ranou k tyči. Vzápětí se před českým brankářem objevili po trestném kopu sami Vida s Čorlukou, naštěstí si při zakončení překáželi.

Hubníkova chyba = 0:2

Češi znovu ukázali, že jim svědčí mít nůž na krku. Po přestávce se z kabin vrátili s elánem, vzadu odkryli obranu a pustili se do soupeře. V 50. minutě se Krejčí dostal k první střele na branku, zády k ní však polovičními nůžkami nezvládl víc, než jen připomenout Subašičovi, že je na hřišti i soupeř.

Vítr z plachet vzal spoluhráčům Hubník. Po hodině hry totálně zkazil přihrávkou rozehrávku, míč okamžitě putoval k absolutně volnému Rakitičovi, jenž si obloučkem vychutnal Čecha. Obrana národního týmu byla v následujících minutách v troskách a div, že góly na chorvatské straně nepřibývaly.

Reprezentaci ale zvedla 2 střídání a především v chorvatské sestavě odchod zraněného Modriče. Rosický čtvrt hodiny před koncem nádherně nacentroval šajtlí míč do šestnáctky, tam si vyskočil novic Škoda a hlavou vsítil do horního rohu první český gól na turnaji. Při jeho premiéře na velkém turnaji mu na trefu stačilo pouhých 9 minut!

Stíhající jízdu korunoval chladnokrevný Necid

V době, kdy se chtěl český tým nadechnout k závěrečnému šturmu za vyrovnáním, naházeli chorvatští hooligans, členové nechvalně proslulého hnutí Torcida, na roh hřiště vedle české branky spoustu světlic. A když se je pořadatelé snažili odklidit, jednoho zranili dělbuchem. Následně se ultras začali rvát na tribunách. Pauza jejich miláčkům ublížila.

Ještě před ní stihl vystřídat Necid, a když po chvíli mohla hra pokračovat a po Vidově ruce před chorvatskou brankou nařídil rozhodčí penaltu, vzal si míč a suverénně ji v těžké chvíli ranou doprostřed pod břevno proměnil. To už Češi prakticky hráli bez Rosického, který si přivodil svalové zranění a bez možnosti dalšího střídání po hřišti ve zbylých minutách kulhal, Chorvaté naopak s rozklepanýma nohama.

Najednou nevěděli, co s míčem, kouč Čačič bojácně stáhnul i Rakitiče a Češi si vytvořili drtivý tlak, podpořený několika rohy. Míč po nich poskakoval v nadějných pozicích, další šanci měl Necid, ale k podobnému obratu jako před 12 lety na ME proti Nizozemsku nedošlo. I když k tomu nebylo vůbec daleko…

Výsledek – skupina D:

St. Etienne: Česko – Chorvatsko 2:2 (0:1)

Branky: 76. Škoda, 90.+3 Necid z pen. – 38. Perišič, 59. Rakitič. Rozhodčí: Clattenburg – Beck, Collin (všichni Angl.). ŽK: Sivok – Badelj, Brozovič, Vida. Diváci: 40.000.

Česko: Čech – Kadeřábek, Sivok, Hubník, Limberský – Plašil (86. Necid), Darida – Skalák (67. Šural), Rosický, KrejčíLafata (67. Škoda)Trenér: Vrba.

Chorvatsko: Subašič – Srna, Čorluka, Vida, Strinič (90.+8 Vrsaljko) – Modrič (62. Kovačič), Badelj – Brozovič, Rakitič (90.+7. Schildenfeld), Perišič –  Mandžukič. Trenér: Čačič.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016 Chorvatská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní